0 nabídka k porovnání Zobrazit porovnání Odstranit porovnání

Dopad pandemie Covid 19 na realitní trh

Ti, kteří se pohybují na realitním trhu, nebo se chystají na realitní trh jakýmkoli způsobem vstoupit, mají nyní spoustu otázek. Nejčastější otázka zní, zda nynější situace ovlivní ceny nemovitostí. Jisté je, že koronavirová pandemie přinese vážnou ekonomickou krizi, jejíž rozsah, zatím nikdo neví. Počítá-li se s podobným scénářem jako v roce 2008 a 2009, očekává se pokles cen nemovitostí. Ceny se budou propadat pravděpodobně rok nebo dva. Zatím se odhaduje, že nakonec klesnou o 15 %, ale propad může být i hlubší (vše závisí na hloubce recese). Co se týče pronájmů, očekává se podobný pokles jako u prodejní ceny, tedy zhruba o 15 – 20 %. Záleží, jak dlouho budou trvat opatření proti koronaviru, jak hluboká přijde recese a v jaké finanční kondici budou nájemníci.

Jestliže se chystáte prodat nemovitost a obáváte se daného poklesu cen, máme pro Vás dobrou zprávu. Realitní trh reaguje na burzy vždy se zpožděním, čekají nás tedy zhruba tři měsíce stagnace, kdy je možné ještě prodat za stávající vysoké ceny. Pak teprve začnou ceny klesat. Nejdramatičtější pokles se očekává u bytů, významně klesnou i ceny domů, nejméně zasažené budou pozemky. Ceny nemovitostí zřejmě budou klesat po dobu dvou let, následně se postupně zase zvednou, nedojde-li k nějaké další nečekané krizi. Z dlouhodobého hlediska je tedy koupě nemovitosti nadále bezpečnou investicí, která se časem zhodnotí.

Ptáte se jakým způsobem během karantény funguje naše realitní kancelář? Většinu nutných kroků zvládáme po telefonu, korespondenčně nebo online. Za klienty vše vyřídíme a majitelé mohou sledovat prodej z domova. Prohlídky nemovitostí probíhají za maximálních možných bezpečnostních opatření. Zájemci přicházejí vždy po jednom, všichni včetně makléřů mají roušky, rukavice, dodržují bezpečné rozestupy a ničeho se v bytě nedotýkají.