Důležité informace při koupi družstevního bytu
Chystáte se koupit družstevní byt, ale máte kolem toho spoustu otázek? Právě pro takovou situaci jsme si pro Vás připravili tento článek a věříme, že Vaše otázky budou zodpovězeny. Nejdříve je potřebné vědět, že bytové družstvo si ve svých stanovách zpravidla určuje podmínky pro vznik členství v družstvu, kterými může omezit přijetí některých osob za člena družstva. Jedná se především například o právnické osoby nebo osoby, které nemají trvalý pobyt na území ČR. Toto jednání družstva je v souladu se zákonem č. 90/2012 Sb. o obchodních korporacích (ZOK), který družstvu jako soukromoprávnímu subjektu umožňuje takové podmínky a omezení stanovit. Tato omezení se týkají také osob, které se mohou stát členem družstva na základě převodu družstevního podílu z původního člena družstva na nabyvatele.
Bytové družstvo podle § 736 ZOK sice nemůže omezit ani zakázat převod družstevního podílu na třetí osobu, to však jen v případě, že nabyvatelem se má stát osoba, která splňuje podmínky stanov pro přijetí za člena bytového družstva. Pokud má tedy družstvo ve stanovách uvedeno, že členem družstva může být pouze osoba s trvalým pobytem na území ČR, pak převod družstevního podílu na cizince bez trvalého pobytu na území ČR nebude platný a nemůže se tak stát členem družstva. Ve výjimečných případech má družstvo ve stanovách určeno, že členem může být pouze občan ČR. Toto omezení by se však mohlo brát jako rozpor s evropským právem, kdy občanům členských států EU musí být zaručeno stejné postavení jako občanům ČR.
Důležitým bodem při rozhodování o koupi družstevního bytu je způsob financování nabytí družstevního podílu, přičemž máme hned několik způsobů:
- Předhypotékou - Váže se na převod bytu do osobního vlastnictví (OV). Družstvo vystaví pro zájemce potvrzení o převodu bytové jednotky do OV, k němuž musí dojít ve lhůtě jednoho roku až dvou let. Po získání bytu do OV pak vzniká nárok na čerpání hypotečního úvěru, kterým se splatí předchozí předhypotéka a úvěr se zajistí financovanou nemovitostí.
- Úvěrem ze stavebního spoření – V tomto případě je po založení jasně stanovená doba, kdy se nesmí čerpat. Před tím, než si lze vzít úvěr ze stavebního spoření, je nutno nějaký čas spořit. V současné době platí podmínka mít naspořené určité procento cílové částky.
- Překlenovacím úvěrem – V případě, že není možno využít úvěr ze stavebního spoření, pak existuje překlenovací úvěr, který opět souvisí se stavebním spořením. Lze o něj požádat ihned poté, co se uzavře smlouva o stavebním spoření.
- Ručením jinou nemovitostí – Může se jednat i o nemovitost ve vlastnictví třetí osoby. Po převedení družstevního bytu do osobního vlastnictví se zástava převede na danou nemovitost.
Na závěr je nutno zmínit výhody družstevních bytů oproti bytům v osobním vlastnictví. Jednou z největších výhod je, že se u družstva neplatí 4% daň, což bývá nemalá částka. V družstvu se lépe rozhoduje a co se týče žádaných lokalit jako je například Poruba, pak se v takovéto lokalitě nachází více družstevních bytů a zájemce má větší výběr. Pro ty, kteří chtějí klidné bydlení a co nejméně problémové vztahy se sousedy, může být i výhodou stanovování si družstvem podmínky k možnosti pronájmu bytu.